Slovensko

Slovenská LEGO liga

Možno mnoho ľudí ani netuší, že na Slovensku existuje pre mládež súťaž v stavaní robotov z Lego - kociek (LEGO z dánského výrazu „Leg godt!“ - slovensky "Hraj sa dobre"). Táto súťaž, s oficiálnym názvom FIRTS LEGO League ( FLL ), je zameraná na rozvoj detskej tvorivosti prostredníctvom hrania a učenia. FLL je určená pre žiakov ZŠ a desaťtisíce detí z celého sveta, ktoré sa jej zúčastňujú každý rok, sú jasným dôkazom jej obľúbenosti a úspešnosti.

Žiaci sa pripravujú v tímoch, kde spoločne, výlučne zo stavebníc LEGO, postavia a naprogramujú roboty a potom trénujú na súťaž. Na konštrukciu môžu byť použité iba základné senzory a programovanie len štandardným softvérom. Pri samotnej súťaži sa tímy prezentujú svojimi robotmi, ktoré na ihrisku FLL spĺňajú rôzne obodované zadania. K základným pravidlám súťaže patrí aj ďalšia aktivita a tou je vyriešenie technického problému vo svojom okolí za spolupráce odborníkov z praxe. Zhodnotením oboch častí, porota určuje poradie tímov v turnaji.

V strednej Európe organizuje súťaž občianske združenie Hands on Technology a u nás Nadácia pre deti Slovenska. Nadácia aj týmto spôsobom podporuje prirodzený záujem mládeže o dianie okolo nás a zážitkovým vzdelávaním jej približuje vývoj vo vede a výskume. Spoločnosť LEGO Group, ktorá vytvorila svetoznámu kocku Lego, je dnes piatym najväčším svetovým výrobcom hračiek. Svojimi produktami, ale i skúsenosťami a výukovými materiálmi, zásobuje deti vo viac ako 130 krajinách.